بیوتی سرت ایران
بیوتی سرت ایران
beautycert.ir-funsation make up

فاندیشن چیست و چه کاربردی در آرایش صورت دارد؟

هنگامی که صحبت از آرایش کردن می‌شود فاندیشن یکی از نخستین محصولاتی است که بسیاری از افراد جدا از ریمل و بالم لب رنگی معرفی می‌کنند. این محصول آرایش صورت وسیله‌ای برای افراد مبتدی و همچنین حرفه‌ای در زمینه‌ی آرایش محسوب می‌شود. اما در صورتی که هنوز به خوبی با آن آشنا نشده‌اید و از خودتان می‌پرسید فاندیشن چیست و چه کاربردی دارد باید بگوییم شما تنها نیستید و با مطالعه‌ی ادامه‌ی مطلب می‌توانید به یادگیری درباره‌ی این محصول مهم و کاربردی و بررسی انواع مختلف آن بپردازید.

فاندیشن صورت چیست؟

فاندیشن صورت چیست

فاندیشن نوعی وسیله‌ی آرایش صورت است. این محصول در تمام نقاط صورت برای ایجاد پایه یا زیرسازی برای باقی آرایش صورت به کار می‌رود. علاوه بر این به عنوان پایه‌ی کل میکاپ و آرایش هم به کار می‌رود. این محصول در صورت داشتن فرمولاسیون صحیح می‌تواند به پوشاندن لکه‌ها، تصحیح رنگ پوست، پوشاندن نقایص و ایجاد یک پوست نرم و یکنواخت کمک کند.

انواع فاندیشن

فاندیشن آرایش یک فرمول و نسخه‌‌ی یکسان برای همه نیست. فرمولاسیون‌های مختلفی بر اساس سازگاری، میزان پوشش دلخواه و نوع رویه‌ی نهایی دلخواه وجود دارند. در ادامه با مطالعه‌ی مطلب متوجه خواهید شد که کدام محصول برایتان مناسب‌تر است.

هنگامی که وسایل آرایشی را بررسی می‌کنید پنج فرمولاسیون اصلی برای فاندیشن وجود دارند که باید به آن‌ها توجه کنید.

۱.فاندیشن مایع

یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای انتخاب فاندیشن، نوع مایع آن است که مانند نام آن فرمولاسیونی مایع دارد.

۲. فاندیشن کرمی

این مدل ساختار کرمی‌تر و ضخیم‌تری داشته و اغلب یک گزینه‌ی عالی برای پوست خشک به شمار می‌رود.

۳. فاندیشن پودری

در صورتی که پوست چربی دارید به احتمال زیاد به استفاده از فاندیشن پودری روی می‌آورید. در حالی که می‌توانید روی فرمولاسیون‌های پودری از یک لایه‌ی دیگر استفاده کنید، اما به صورت کلی پیشنهاد می‌شود از پوشش سبک‌تری استفاده کنید.

۴. فاندیشن سرمی

یکی از مدل‌های رایج و ترند فاندیشن، فاندیشن سرمی است که نوعی فاندیشن مایع استاندارد است. فرمولاسیون این محصول شامل سرمی است که آن را به یک محافظ پوست و در عین حال مکمل آرایش تبدیل می‌کند.

۵. فاندیشن مبتنی بر آب

افرادی که پوست‌های مستعد آکنه دارند بهتر است از فاندیشن‌‌های بر پایه‌ی آب استفاده کنند. یک مدل دیگر از فاندیشن مایع محصولی است که آب عامل اصلی تشکیل دهنده‌ی آن بوده و کاملا عاری از روغن است.

 

انواع پوشانندگی فاندیشن

انواع پوشانندگی فاندیشن

پس از انتخاب فرمولاسیون فاندیشن، باید اطلاعاتی را درباره‌ی پوشانندگی‌های مختلف هم کسب کنید. در ادامه به بررسی پوشانندگی‌های مختلف این محصول پرداخته‌ایم.

۱. پوشانندگی پایین

فاندیشن با کاور پایین (که به آن کاور طبیعی هم گفته می‌شود) برای افرادی که می‌خواهند تناژ پوستی‌شان را کمی بهبود دهند اما نمی‌خواهند از محصولی استفاده کنند که عیوب پوست را پوشانده یا مخفی کند ایدئال است.

۲. پوشانندگی متوسط

فاندیشن با پوشانندگی متوسط برخی از عیوب پوستی را پوشانده و در عین حال بافتی مشابه پوست دارد.

۳. پوشانندگی کامل

فاندیشن دارای پوشانندگی کامل باید بتواند به صورت کامل نواقص و لکه‌های پوستی را پوشانده و یک بافت بدون لک و ایراد را ایجاد کند. فرمولاسیون مناسب برای پوشانندگی کامل حتی می‌توانند تتوها را هم بپوشاند.

۴. پوشانندگی لایه لایه

فاندیشنی که پوشانندگی لایه لایه دارد می‌تواند به صورت لایه لایه سطح مورد نیاز از پوشانندگی دلخواه را برایتان ایجاد کند. این موضوع به ویژه در صورتی خوب است که بخواهید در برخی نواحی پوشانندگی بیشتری نسبت به سایر قسمت‌ها ایجاد کنید.

 

انواع فینیش فاندیشن

در ادامه به بررسی انواع فینیش کاورهای فاندیشن‌ها می‌پردازیم.

۱. فینیش طبیعی

این فینیش همانطور که از نامش مشخص است بسیار مشابه پوست بوده و ظاهرش نه مات و نه مرطوب است.

۲. فینیش مات

این فینیش بدون درخشش است و به همین دلیل یک گزینه‌ی عالی و محبوب برای افراد دارای پوست چرب به شمار می‌رود.

۳. فینیش مرطوب

این فینیش براق و دارای درخشش است و به همین دلیل افراد دارای پوست خشک به استفاده از آن تمایل بسیاری دارند.

چه زمانی از فاندیشن استفاده کنیم؟

زمان استفاده از فاندیشن

هیچ قانون سخت و محکمی در زمینه‌ی استفاده از فاندیشن وجود ندارد. برای ایجاد یک آرایش غیررسمی‌تر می‌توانید یک لایه‌ی نازک از یک فاندیشن با پوشش متوسط تا کامل را برای ایجاد یک فینیش طبیعی و بدون درخشش استفاده کنید. در صورتی که یک لایه‌ی نازک از محصول با پوشش متوسط به اندازه‌ی کافی درخشش برایتان ایجاد نمی‌کند آن را با یک مرطوب کننده ترکیب کنید تا به پوشش دلخواهی که به دنبال آن هستید برسید.

یک آرایش کاملا درخشان به لایه‌ی پایه‌ی با پوشش کامل نیاز دارد. فاندیشن دارای پوشش کامل بهترین زیرسازی برای کانتور قوی و چشم اسموکی است. ظاهر شدن خال‌ها یا لکه‌های پوستی در آرایش کاملا براق ناخوشایند است زیرا باعث خراب شدن آرایش می‌شود.

 

چگونه از فاندیشن استفاده کنیم؟

در صورتی که به تازگی شروع به آرایش کردن کرده‌اید استفاده از یک محصول روی کل صورت ممکن است آزاردهنده به نظر برسد. حتی اگر سال‌های سال است که آرایش می‌کنید باز هم ممکن است تاکنون روی استفاده از این مصحول تسلط کافی را پیدا نکرده باشید. با چند نکته و گام می‌توانید این کار را یاد بگیرید.

نخستین گام این است که کار را با تمیز و مرطوب کردن پوست خود آغاز کنید. یک روتین مراقبت پوستی مرتب داشته باشید که مناسب نوع پوستتان باشد و برای استفاده از فاندیشن آماده شوید. یک پایه‌ی خوب برای فاندیشن تا حد زیادی به عملکرد و ماندگاری آن کمک می‌کند. علاوه بر این پس از پایان آرایش هم می‌توانید برای دوام بیشتر آرایش از پودر فیکس آرایشی استفاده کنید.

از پرایمر استفاده کنیم یا نه؟

پس از انجام روتین مراقبت پوستی همچنان ممکن است یک مرحله‌ی اضافی قبل از استفاده از فاندیشن نیاز باشد. هنگامی که یک پرایمر مناسب به درستی استفاده شود فاندیشن به مدت طولانی‌تری باقی خواهد ماند و زمینه‌ی مناسب‌تری برای نمایش زیبایی‌های آرایش وجود خواهد داشت. به عنوان مثال در صورتی که پوست چربی دارید، استفاده از یک پرایمر مات‌کننده روی نواحی‌ای که چرب می‌شوند یک گزینه‌ی بسیار عالی و کاربردی است. در صورتی که به دنبال کمی درخشش هستید پرایمرهای براق‌کننده‌ هم وجود دارند. انتخاب محصول به ظاهری که به دنبال ایجاد آن هستید بستگی دارد.

استفاده از فاندیشن

باید فاندیشن را قبل از وسیله‌ی آرایشی روی صورت استفاده کرده و پس از آن در صورت نیاز از کانسیلر استفاده کنید. همانطور که پیشتر گفته شد انواع مختلفی از این محصول وجود دارند اما در ادامه به بررسی چگونگی استفاده از فاندیشن مایع می‌پردازیم.

براش فاندیشن دیو فایبر یک وسیله‌ی عالی برای اعمال فاندیشن مایع است زیرا به سادگی بلند شده و مقدار زیادی از محصول را جذب نمی‌کند. اسفنج‌های زیبایی تخم‌مرغی هم ابزارهای بسیار خوبی هستند. اسفنج خود را خیس کرده و آن را فشار دهید تا آب اضافی‌اش گرفته شود. این کار مانع از جذب همه‌ی محصول به اسفنج می‌شود. همچنین حتما اسفنج را به صورت حرکت‌های پرشی کوتاه روی پوست حرکت دهید.

بخشی از فاندیشن را روی پشت دست دیگر خود ریخته و اسفنج را روی آن بزنید. پس از اینکه اسفنج به محصول آغشته شد آن را روی قسمت‌هایی که نیاز به پوشش بیشتری دارند بزنید.

هنگام استفاده از این محصول روی صورت از مرکز صورت به بیرون حرکت کنید. این کار به اعمال فاندیشن روی سایر قسمت‌‌های پوست مانند گردن کمک می‌کند. شما می‌خواهید براق بودن پوشش را بعد از چانه و قسمت پایینی گردن از بین ببرید. با حرکت از مرکز به بیرون صورت مطمئن خواهید شد که خط مرده‌ی فاندیشن روی صورتتان باقی نخواهد ماند.

تفاوت بین فاندیشن و کانسیلر چیست؟

تفاوت فاندیشن و کانسیلر

کانسیلر اغلب غلیظ‌تر است زیرا کار آن پوشاندن برخی نقاط خاص است اما فاندیشن غلظت کمتری دارد و می‌تواند روی تمام سطح صورت پخش شود. بسته به فرمولاسیون هر کدام از محصولاتی که استفاده می‌کنید این موضوع متفاوت است اما کانسیلر پوشانندگی بیشتری روی نقاطی که فاندیشن نمی‌تواند به صورت کامل بپوشاند فراهم می‌کند. این رویکرد به پوست اجازه می‌دهد طبیعی‌تر هم به نظر برسد زیرا فرمولاسیون سنگین‌تر صورت را به صورت کامل نمی‌پوشاند بلکه تنها نقاطی که به پوشانندگی و ایجاد لایه‌ی بیشتر نیاز دارند را بیشتر می‌پوشاند.

کدام یک را اول استفاده کنیم؟

اینکه در ابتدا از فاندیشن استفاده کنید یا از کانسیلر تنها به ترجیح فردی‌تان بستگی دارد اما اغلب در گام نخست از فاندیشن استفاده می‌شود. در واقع باید پس از روتین پوستی از پرایمر و پس از آن از فاندیشن استفاده کنید. اما در رابطه با فاندیشن و کانسیلر باید ابتدا از فاندیشن استفاده کنید. در صورتی که این ترتیب را پیش بگیرید متوجه خواهید شد در صورتی که فاندیشن یک لایه‌ی یکنواخت روی پوستتان ایجاد کرده باشد دیگر نیازی به استفاده از مقدار زیاد کانسیلر نیست.

با این حال در صورتی که برخی از نقاط صورتتان تفاوت رنگ قابل توجهی دارند که به نظر می‌رسد باید آن‌ها را بپوشانید بهتر است در ابتدا از کانسیلر برای خنثی کردن تیرگی‌ها یا نقاط دارای رنگ متفاوت استفاده کرده و سپس روی آن‌ها فاندیشن را اعمال کنید. علاوه بر این ممکن است حتی بخواهید فاندیشن را دور قسمت‌های دارای کانسیلر به جای روی آن‌ها استفاده کنید تا این دو تداخلی با هم نداشته باشند و اثر کانسیلر از بین نرود. برخی افراد هم به جای کانسیلر و کرم پودر ترجیح می‌دهند از بی‌بی کرم استفاده کنند.

فاندیشن بدن

فاندیشن بدن

فرقی نمی‌کند که به دنبال پوشاندن یک تاتو، پنهان کردن خال مادرزادی یا ملایم‌تر کردن تغییر رنگ ناحیه‌ای از پوست هستید در هر صورت استفاده از فاندیشن روی بدن یک راه ساده برای یکنواخت کردن سطح پوست به شمار می‌رود. در ادامه نحوه‌ی استفاده از فاندیشن بدن را توضیح داده‌ایم.

محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید

به دنبال محصولاتی باشید که فرمولاسیونی مخصوص پوشاندن پوست بدن داشته باشند. برخی از محصولات برای پوشاندن رگ‌ها و ترک‌های پوستی بدن عالی هستند و برخی دیگر به خوبی خال‌های تیره، نشانه‌های مادرزادی یا تاتوها را می‌پوشانند. سعی کنید محصولات فاقد پارابن را انتخاب کنید که ضرر کمتری برای بدن دارند.

آماده‌سازی مهم‌ترین گام است

پوست خود را در حمام لایه‌برداری کنید. این کار به از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست و از بین بردن باقیمانده‌ی محصولاتی مانند ضد آفتاب از روی پوست کمک می‌کند. سپس پوست را آبرسانی کنید. با این کار فاندیشن برای مدت زمان طولانی‌تری روی قسمت مورد نظر باقی می‌ماند.

انتخاب رنگ نکته‌ی کلیدی است

هنگام انتخاب رنگ فاندیشن بدن سریعا به سراغ همان رنگی برای صورت خود استفاده می‌کنید نروید. در عوض سعی کنید رنگ فاندیشن را هماهنگ با قسمتی که می‌خواهید پوشش دهید انتخاب کنید. چندین رنگ از تناژ‌های گرم و سرد که رنگشان نزدیک به قسمت مورد نظر برای پوشش دادن است را انتخاب کرده و بهترین گزینه را انتخاب کنید. سپس آن را ترکیب کرده و بر اساس رنگ پوست خود تنظیم کنید. با این کار فینیش نهایی ظاهری مانند پوست صورتتان پیدا خواهد کرد.

با استفاده از براش آن را روی پوست اعمال کنید

با وجود اینکه ممکن است اسفنج‌های زیبایی کاربردی‌ترین ابزار برای آرایش صورتتان باشد اما بهتر است هنگام استفاده از فاندیشن بدن از اسفنج‌های زیبایی استفاده نکنید. بهتر است این کار را با دست یا براش‌های بزرگ انجام دهید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

enemad-logo